Inspireerivad eestlased Austraalias: Andro Halliko julgustab hea farmitöö leidmiseks aktiivselt kontakte looma

Kõik, kes on Androga kokku puutunud, teavad, et tegu on ühe tohutult heasüdamliku, abivalmi ja seltskondliku noormehega. Oleme Mairoga talle tema toe ja lahkete nõuannete eest meeletult tänulikud – just tänu Androle leidsime endale juba enne Austraaliasse tulekut farmipositsiooni. Tema julgustas meid ka Casella veinitehasesse kandideerima. 

andro

Andro Halliko (23) on tänaseks Austraalias seigelnud üle kahe aasta. Esialgu tuli noormees kängurumaale Working Holiday viisaga ning tegi tublisti mitmesuguseid farmitöid, kuid hetkel elab ja studeerib ta läänekaldal Perthis juhtimist ning viibib Austraalias tudengiviisaga. Järgnevas intervjuus avab ta tagamaad, kuidas leida tasuvat farmitööd ning kirjeldab õpilasviisa taotlemise protsessi.

IMG_0595

Nimi: Andro Halliko
Vanus: 23
Tulid esimest korda Austraaliasse: Märts 2016.
Oled Austraalias veetnud kokku: 2 aastat ja 3 kuud.

Mis eesmärkidel tulid Austraaliasse? 

Põhiliselt tulin Austraaliasse, et reisida siin ringi ning õppida inglise keelt. Otseselt kodumaalt lahkuma ei pannud miski, lihtsalt oli soov näha maailma. Aga nagu aeg on näidanud, siis hakkas elu siin Austraalias täitsa meeldima ning hetkel ei ole plaani Eestisse veel lähiajal tagasi minna.

Kas tulid üksi või kellegagi koos? Kellega reisid hetkel?

Tulin Austraaliasse oma endise tüdruksõbraga. Nüüd olen omale Austraaliast uue Eesti neiu leidnud.

Eleri-5

Millisesse Austraalia linna soovitaksid esialgu maanduda?

Ma otseselt linna ei oskaks isegi soovitada, aga mina ise võib-olla läheksin pigem East Coast’i poole, kuna seal tundub farmide leidmine lihtsam. Samas väga palju lihtsamaks teeb kui mõni sõber või tuttav on ees ning tema kaudu juba töö leida enne Austraaliasse tulemist.

Mis tööpositsioonidel oled siiani Austraalias töötanud?  

Olen töötanud päris erinevatel positsioonidel, sõitnud forkliftiga, loaderiga, moonbuggyga, samas korjanud ka õunu, töötanud ehitusel jpm.

Milline farmitöödest on olnud Sinule kõige enam meeltmööda?

Ütleme nii, et olen päris pikalt erinevates farmides töötanud ning mulle endale meeldis kõige rohkem puuvillatehases töötamine. Seal maksti väga head palka ning töö oli ka üldiselt üpriski lihtne. Samas veini ja heina farmis oli ka põnev, minu enda kogemuse poolest nii hea palk ei olnud, aga töö täitsa meeldis.


Vaata Andro ja tema sõbra Kristo meisterdatud videot tööst puuvillatehases (september 2016):


“Olen päris pikalt erinevates farmides töötanud ning mulle endale meeldis kõige rohkem puuvillatehases töötamine. Seal maksti väga head palka ning töö oli ka üldiselt üpriski lihtne.”

Aga milline hooaeg/töö on olnud Sinu jaoks kõige raskem või ebameeldivam?

Mul praegu ette küll ei tule, mis oleks ebameeldiv olnud. Enamus tööd on ka tegelikult suhteliselt lihtsad olnud, mõni töökoht lihtsalt võtab natukene rohkem aega uute asjade õppimiseks. Kui midagi peaks otseselt välja tooma, siis kõige vähem meeldis ilmselt õunte korjamine.

IMG_1841

Palun jaga mõni nipp, kuidas leida Austraalias tasuvat (farmi)tööd?

Sõbrad, tuttavad, agentuurid. Alati tasub kõikidelt oma sõpradelt või sõprade sõpradelt küsida, kes Austraalias on. Samamoodi agentuurid, AgriLabouri kaudu võib uurida või erinevatele agentuuridele kirjutada ning saata oma CV. Väga suur tõenäosus on sel viisil töö leida. Vähemalt niimoodi olen mina siin Austraalias tööd saanud. 

Millised tööd oled siin Austraalias Sina leidnud sõprade/tuttavate või agentuuride kaudu?

Sõprade ja tuttavate kaudu olen leidnud töö heinafarmi, kuhu sain oma kahe parima sõbra kaudu, kes olid seal tööl ja ütlesid, et – kuule jaa, meil oleks töölisi vaja. Ma olin seal 8-9 kuud ja väga meeldis.

IMG_0382

Samas agentuuride kaudu leidsin töö näiteks kanafarmi, kus pidin kanapuure kokku panema. Väga lihtne töö oli ja maksid päris hästi. Samamoodi kaks hooaega cottoni (ing.k. tõlk. puuvilla) töid ning teraviljahooajad.

Kui ise olen uurinud, siis olen leidnud töö veinikasse. Aga usun, et ikkagi käsi peseb kätt, ütleme nii.

Mida soovitaksid inimesele, kellel ei ole Austraalias ees tuttavaid, kes aitaks?

Kui sa tuled Austraaliasse ja sul ei ole mitte ühtegi sõpra ega tuttavat ees, siis on kõige lihtsam alustada Eestlased Austraalias Facebooki grupist või mingi konkreetse linna, kuhu juhuslikult tahaksid minna, näiteks Eestlased Sydneys, Eestlased Melbourne’is või  Eestlased Perthis foorumist. Sealt hakata kontakte looma.

Niikuinii on esialgu elamist vaja. Näiteks kui mingi paar tuleb Perthi ja neil on elamist vaja, siis Eestlased Perthis grupp on esimene koht kuhu kirjutada ja kust uurida ning sealt suht suure tõenäosusega saab. Samamoodi kui sul on pakkuda kellelegi tuba, siis see on ka koht, kus inimesed pakuvad üksteisele elamist. Tavaliselt on nii, et kui lähed kellegi juurde elama, siis ikkagi keegi otsib tööd ja kellelgi võib-olla on pakkuda tööd. Nii need asjad lihtsalt edasi liiguvad.

Milline koht/vaatmisväärsus on olnud Sinu jaoks kõige meeldejäävam?

Austraalias on väga palju ilusaid kohti, aga mulle isiklikult jäi meelde jahiga Sydneys sõitmine. Ideaalne päikeseloojang oli ning ööbimine vee peal jahis, vaatega Sydney ooperimajale oli imeline.

IMG_1257

“Austraalias on väga palju ilusaid kohti, aga mulle isiklikult jäi meelde jahiga Sydneys sõitmine. Ideaalne päikeseloojang oli ning ööbimine vee peal jahis, vaatega Sydney ooperimajale oli imeline.”

Kuidas iseloomustaksid oma senist Austraalia kogemust?

Super, ei vahetaks seda mitte millegi vastu!

Millega harjumine on olnud Sinu jaoks kõige raskem?

Kõige keerulisem oli minu jaoks kindlasti inglise keel. Kuna mu inglise keel oli Austraaliasse tulles väga nõrk, siis ma ise põdesin kõige rohkem just sellepärast. Peale paari kuud olid asjad juba palju lihtsamad, sest siin sul ei ole muudu varianti kui peab rääkima inglise keeles ja siis see lihtsalt tuleb.

IMG_1246

Millega tegeled hetkel?

Hetkel õpin Perthis Leadership and Managementi (ing.k. tõlk. juhtimist) ning käin ehitusel tööl.

Oled Austraalias õpilasviisaga – palun selgita, kui palju see Sulle maksma läks?

Minule läks õpilasviisa maksma umbes 7000 dollarit, mille sees oli viisa, kool, õppematerjalid ja kindlustus.

Kui raske oli seda viisat saada?

Viisat saada oli suhteliselt lihtne, tegin seda ühe agendi kaudu. Jarek, kes teeb hästi paljudele erinevatele eestlastele. Väga-väga soovitan teda. Tema kaudu käivad asjad väga lihtsalt ja kiiresti. Pidin vaid ise mõtlema, mida ma tahan õppima minna ning kooli välja valima, kirjutasin Jarekule ning tema tegeles kõikide ülejäänud asjadega edasi. Küsis minult mingeid materjale või asju, mida vaja ja ülejäänud asjad tegi ise ja lihtsalt pidin allkirjastama.

Võta Jarekuga ühendust ning loe erinevate viisade (sh õpilasviisa) kohta lähemalt siit – Visafy.com.au

Kui kauaks võid Austraaliasse nüüd jääda?

Aastaks ajaks sain viisa. Praegu ma õpin sertifikaat nelja, kui tahan diplomat õppima minna, siis see tähendab, et ma saaks veel ühe aasta juurde. Ja siis mul on võimalik veel advanced diplomat õppima minna.

Kui palju tohid kooli kõrvalt tööd teha?

Ametlikult tohib teha tööd kahe nädala jooksul 40 tundi, mis on tegelikult suhteliselt vähe. See teeb elamise palju keerulisemaks, kuna saad põhimõtteliselt ainult 20 tundi nädalas tööd teha. Üksinda elades oleks keeruline, aga õnneks on mul tüdruksõber kõrval, kellel ei ole viisa piiranguid ja see teeb asja oluliselt lihtsamaks.

unnamed-3

Millised plaanid on Sul tulevikuks? Kas plaanid jääda Austraaliasse?

Kahjuks ei oska öelda veel. Nagu öeldakse, siis Austraalias ei saa plaane teha. Alati kui mingeid plaane teha, siis läheb üldiselt ikka kõik teistmoodi. Eks aeg näitab, mis ja kuidas, aga praegu tahaks mõnda aega ikka siin veel olla.

IMG_1541


Soovid Andro tegemistega kursis olla?

Andro Facebook – Andro Halliko;
Andro Instagram – @andro_halliko;
Andro (ning tema sõbra Kristo) Youtube’i kanal: Mooga Official.

– Kaisa

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s