25 fakti, miks on Austraalia ainulaadne

Meie Austraalia seikluse lõpuni on jäänud septembri alguses aeguva viisa tõttu ainult poolteist kuud! Mind valdavad magushapud tunded – üheltpoolt ootan väga taas koju naasmist, teisest küljest jälle on nii kahju siit võrratust riigist lahkuda. Olen õppinud kahe aastaga Austraaliat armastama – tema ilus ja inetuses.

Panen siia postitusse kirja faktid ning isiklikud tähelepanekud, mis on Austraalias teistmoodi kui kodumaal või kogu mujal maailmas. Mis muudab Austraalia eriliseks ja kordumatuks?

 1. Üks asi, mis on minu arvates niiii nunnu ja mida oma varahommikuste jooksutiirude juures armastan, on läheduses hüppavate kängurute nägemine! Ilmselt ei ole need loomakesed autojuhtide lemmikud, kuid minule toovad nad naeratuse näole kui nad mu eest karjaga ära põgenevad.
  DSCF2666

  On põhjus, miks Austraaliat kängurumaaks kutsutakse – siin on neid lihtsalt nii palju!

   

 2. 17 kõige mürgisemat maosorti kogu maailmas elab Austraalias.
 3. Kõigile, kes vähegi kaardile pilgu heitnud on, ei tule vist üllatusena, et Austraalia maalapp on tohutusuur! Riik on laiuselt sama hiiglaslik kui distants Londonist Moskvasse.

  a-journey-of-postcards-australia-versus-the-rest-world-for-map-usa-vs

  Austraalia vs Suurbritannia ja Iirimaa, Jaapan, USA, Euroopa, Uus-Meremaa ja Kagu-Aasia. Pilt: Google.

 4. Austraalia on üks maailma kõige hõredamalt asustatud riike – siin elab vaid 23 miljonit inimest (võrdluseks: USAs elab 313 miljonit inimest ning Suurbritannias 65,64 miljonit). 90% Austraalia elanikest elab rannikuääres, kuna sisemaa on kuiv kõrb.
 5. Sydney on Austraalia suurim linn, kuid riigi pealinn on Canberra, mis sai rajatud kompromissina, kuna ei suudetud otsustada, kas pärjata pealinna tiitliga Melbourne või Sydney.

  IMG_7713

  Mairo Canberra parlamendihoone ees.

 6. Statistika andmetel on rohkem kui 25% rahvastikust sündinud mõnes teises riigis ning seda on tänavapildis tugevalt tunda. Suurlinnades on näiteks meeletult pilusilmasid. Austraallaste kõrval on enim esindatud rahvusteks itaallased, kreeklased, asiaadid, araablased ning vietnamlased.
 7. Austraalia on maailma kõige kõrgema miinimumpalgaga riik. Tunnis makstav miinimumtasu on 18,29 AUD ehk 11,6 eurot. Austraaliale järgnevad Luksemburg (11,55 eurot/tunnis) ning Belgia (9,12 eurot/tunnis).
 8. Teatud osa kohalikest ning uusmeremaalastest elabki nn seljakotiränduri elustiili. Nad teevad keskmiselt pool aastat erinevaid hooajalisi farmitöid ning puhkavad ja reisivad teise osa aastast. Siin elab niimoodi väga hästi ära. Sellise elustiili harrastjateks on kusjuures mitte noored, vaid pigem just vanemad ja keskealised inimesed.
 9. Oleme külastanud suurlinnadest Brisbane’i, Sydneyt, Melbourne’i, Canberrat ja Hobartit. Me ei ole reisinud Põhja- ja Lääne-Austraalias. Minu vaieldamatu lemmik on Sydney (mere läheduse, ilusate randade ja mõnusa kesklinna tõttu).

  DSCF3402

  Bondi rand Sydneys.

 10. Kui oleks üks koht, kuhu soovitaksime Mairoga Austraalias kindlasti minna, oleks see Tasmaania. Selle saarekese rahvuspargid on sõnuseletamatult ilusad! Olgugi, et tegu on osakesega Austraaliast, on Tasmaania maastik mandriosast täiesti erinev. Võime garanteerida, et Sa ei leia sealt saarelt sadade küngaste ja mägede tõttu mitte ühtegi igavat ja sirget teed. Austraalia osariigis Tasmaanias on ka maailma kõige puhtam õhk. Loe meie blogipostitust Tasmaanias käigust siit: “Põgenesime autoelamuga Tasmaaniasse puhkama.”

  IMG_8346

  Mount Rufus Tasmaanias. Matkasime 1416 meetri kõrgusele mäe otsa.

 11. Austraalia on üks päikeseküllasemaid riike maailmas. Palju päikest võib aga kaasa tuua ka palju kurja – statistika andmetel diagnoositakse kahel austraallassel kolmest enne 70-eluaastat nahavähk. Kui eestlased on esimeste soojemate ilmadega rannajoonel peesitamas nagu silgud reas, siis austraallasi ei näe üldjuhul mitte kunagi vabatahtlikult oma nahka pruunistamas. Valitseb pigem mentaliteet, et oma keha tuleb tugeva päikese eest kaitsta.  Ilmselgelt ei ole siin ka solaariumidel turgu (vähemalt mina pole ühtegi näinud).
 12. Toidupoes olev kaup on valdavas osas kõik Austraalia päritoluga. Näiteks puuvilja-juurvilja sektsioonis on väga raske leida midagi, mis oleks imporditud.
 13. Kui elaksin Austraalias, paneksin oma aeda kasvama ühe mango-, viigimarja-, apelsini-, banaani ja avokaadopuu; rajaksin suure arbuusi-, meloni-, maasika- ja bataadipõllu ning istutaksin vaarikapõõsa ja tomatitaimed. Reaalsuses kõike muidugi ühte aeda kasvama ei saaks panna, kuna need taimed vajavad erinevaid kasvutingimusi, kuid see variatiivsus näitab, kuivõrd viljakas on Austraalia ning kui palju erinevaid vilju siin kasvatatakse.

  IMG_7916

  Apelsini kellelegi?

 14. Aastaajad on siinpool maakera täpselt vastupidi: suvekuud on detsember, jaanuar ja veebruar ning talvekuud juuni, juuli ja august.
 15. WC-potis keerleb vesi vastupidi (mina ei ole tähele pannud, aga Mairo teab rääkida – ehhee 😀 )
 16. Teineteist tervitatakse põsesuudlusega ning mitte iialgi ei piirduta lihtsa “terega”, sellele järgneb ALATI küsimus “How are you?” ning lühivestlus ilmast/tööst/elust-olust.
 17. Austraallased armastavad küpsetada lambaliha ning mereande. Põhjus peitub ilmselt mere läheduses ning selles, et Austraalias elab kolm korda rohkem lambaid kui inimesi.

  IMG_5201

  Elasime eelmisel aastal Morees pere juures, kes kasvatas lambaid. Nad jalutasid meil aias vabalt ringi ja olid naturaalsed “muruniitjad”.

 18. Kuni 100 AUD ehk 63,47 euro väärtuses oleva kauba eest tasumiseks ei pea kaardiga maksmisel sisestama PIN-koodi.
 19. Kiire valem Austraalias vaesustumiseks on suitsulembus. Pakk sigarette maksab siin keskmiselt 30-40 AUD ehk 19-25 eurot. Austraalia on alkoholi, sigarettide ja narkootikumide hinna poolest kalliduselt maailmas kolmas, järgnedes Jaapanile ja Uus-Meremaale.
 20. Enamik jõusaale on 24/7 pääsmega.

  IMG_7224

  Fitness First on üks paljudest Austraalia jõusaalikettidest, mis on 24/7 pääsmega.

 21. Austraalias on tohutult palju erinevaid kiirtoidurestorane. Austraalial on ka maailma kõige kõrgem ülekaaluliste või rasvunute osakaal – 63,4%. See tähendab, et pea kaks inimest kolmest on kas ülekaalus või tugevalt rasvunud.
 22. Austraalia linnades ja külakestes on meeletult vähe kõnniteid. Seega kui soovidki jalutama/jooksma minna, on see suhteliselt võimatu. Ilmselt on kliima selline, mis ei võimalda pikki jalutuskäike ette võtta ja sellest tulenevalt ei ole jalakäijate teid rajatud. Kui soovid kuskile minna, on isikliku auto olemasolu hädavajalik.
 23. Kuna Austraalia kuulub Commonwealthi ehk Rahvaste Ühenduse riikide hulka, millest enamik on endised Suurbritannia kolooniad, kajastatakse uudistes väga tihti Inglismaal ning kunglikus perekonnas toimuvat. Samuti näidatakse sagedasti uudiseid Ameerika Ühendriikidest. Uudised Euroopast on pigem haruldased.
 24. Mõned Austraalias vändatud ning Eestis näidatavad seriaalid: Home and Away (“Kodus ja võõrsil”), McLeod’s Daughters (“McLeodi tütred”) ning My Kitchen Rules (“Minu köök on parim”) – olen viimase meeletu fänn!

  DSCF3597

  “Kodus ja võõrsil” võttepaigas Palm Beachil.

 25. Midagi reklaami- ja turundushuvilistele: telekanalid ja -saated on üle Austraalia samad, kuid nende vahel näidatavad reklaamiklipid erinevad ning suunatud spetsiaalselt selles piirkonnas elavatele televaatajatele. Ehk siis kui elad näiteks Griffithis, siis näed televiisorist lisaks üldtuntud brändidele kohalike ettevõtete ja poodide/teenuste reklaame.

Andmed: 12345.

– Kaisa

 

 

2 thoughts on “25 fakti, miks on Austraalia ainulaadne

 1. Merka Olen ütles:

  Teie blogi on nii huvitav lugeda, olete palju vaeva näinud 🙂 Oleme elukaaslasega ise ka kohe kohe Austraaliasse minemas ning iga päevaga kasvab hirm aina suuremaks.
  Mis kaameraga Te muidu pildid teinud olete? Väga ilusad on 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s