Preili Kaisa ‘Kriimsilma’ sada ametit puuvillatehases

Me ei ole kriminaalselt ammu kirjutanud iseendast. Kuid nüüd, mil suure tööperioodi lõpp on silmapiiril paistmas, on aeg küps teha väike kokkuvõte selleaastasest puuvillatehases töötamise kogemusest.

Meie tehas on harukordne, sest hooaeg algas siin aprilli lõpunädalal ja arvatakse, et kestab rohkem kui seitse kuud (novembri-detsembrini). Töötleme tänavu puuvillamoodulitest risttahukateks rohkem kui 360 000 bale’i ning oleme seega Austraalia suurim ja kiireim puuvillatehas (maksimaalne tootlus on 120 bale’i/tunnis).

IMG_8674

Rivcotti ääretu puuvillamoodulite väli.

Nagu kirjutasin siin postituses – “Puuvillatehases töötamise võlu ja valu”, ei olnud minu eelmise aasta puuvillatehases töötamise kogemus meeldivate killast. Olin seetõttu ka selle aasta suhtes ärevil ning negatiivselt häälestatud. Kuigi töökaaslased olid suurepärased, ei sobinud mulle toonane töö iseloom ega ülemuste mõistmatult paindumatu juhtimisstiil. Hommikuti autoga tööle sõites oli tunne nagu lähkesin piinalaagrisse… Ma ei tahtnud seda tööd teha, see oli minu jaoks ebameeldiv, raske ning vaimselt hävitav. Lugesin minuteid, tunde ja päevi hooaja lõpuni. 

“Hommikuti autoga tööle sõites oli tunne nagu lähkesin piinalaagrisse… Ma ei tahtnud seda tööd teha, see oli minu jaoks ebameeldiv, raske ning vaimselt hävitav. Lugesin minuteid, tunde ja päevi hooaja lõpuni.”

Sellel aastal olen saanud kinnitust, et kaks hooaega ja -tehast võivad teineteisest täiesti erineda. Oleme tänaseks Rivcottis töötanud rohkem kui kolm kuud ning mu mindset on hoopis teistsugune kui mullu. Väike väsimus hakkab küll peale tulema, kuid seda ainuüksi seetõttu, et oleme alates detsembrist püsivalt 12-tunnistes vahetustes tööd teinud ning puhanud vahepeal vaid kolm nädalat. Kusjuures perioodil detsember-märtsi keskpaik oli mul kokku kuus vaba päeva ning nüüd töötan kaheksa tööl – kaks vaba graafiku alusel. 

IMG_0055

Loomulikult on raske nii intensiivse graafiku alusel töötada, sest muuks peale töötegemise eriliselt aega ei jää ega energiat ei jagu. Samas, vähem kui kuu aega on veel jäänud! Kui võtame ennast praegu kokku ja pingutame, on meil tulevikus rohkem rahalisi vahendeid oma unistuste täitmiseks. See motiveerib ja innustab meid lõpuni vastu pidama. 

“Vähem kui kuu aega on veel jäänud! Kui võtame ennast praegu kokku ja pingutame, on meil tulevikus rohkem rahalisi vahendeid oma unistuste täitmiseks.”

IMG_0046

Mis tööd me Rivcottis teeme? 

Mulle näib nagu oleksin pea kõik puuvillatehase positsioonid ära proovinud. Eelmisel aastal töötasin pressiruumis ning olin koristaja. Sellel aastal on mul Rivcottis olnud huntkriimsilmalikult sada ametit: moodulpallide skänner (quality check scanner), kaalusilla operaator (weighbridge operator), laadurijuht (loader), pressiruumi operaator (bale room operator) ja moodulpallide operaator (feederbay operator).

IMG_8565

Minu üks ametitest oli moodulpallide skäneerimine. Et pidada ülevaadet, millisest farmist ja milliselt väljalt pall toodud on, on igal moodulil oma ainulaadne kood. Moodulpallide skänneerijana oli minu ülesandeks veenduda, et kõik pallid on kenasti süsteemis olemas ja paigutatud korrektsetesse ridadesse.

Ma armastan vaheldusrikkust ning selles mõttes on mind Rivcottis pööraselt õnnistatud. Perioodil aprill-juuni olin asendustööline (rover), kes võimaldas kaaskolleegidele vabu päevi. See tähendas, et kaheksa päevasest töötsükklist kahel olin moodulpallide skänneerija, neljal päeval kaalusilla operaator ja viimased kaks päeva laadurijuht. Pidin kõiki neid töökohti samaväärselt ning suurepäraselt valdama, mistõttu oli minu jaoks iga päev paras väljakutse.  Kui täita mingit ametipositsiooni harva, siis jääb see alati uueks ja värskeks. Hinges oli alatine väike ärevus, kas ikka saan hakkama ja tulen toime. Aga  tulin, ning nautisin tööalast vaheldusrikkust väga. 

IMG_8602

Laadurijuhina pidin sissetulevatelt rekkadelt pallid maha laadima.

Kuna alates juunist moodulite vastuvõtmise tempo aeglustus, siis mind enam välitiimis ei vajatud. Töötasin seejärel kaks nädalat pressiruumis ja olin koristaja. Ehk tegin mõningate erinevustega põhimõtteliselt sama tööd, mida eelmisel aastal Moree tehases. 

Pärast kahte nädalat pressiruumis mängiti tööpositsioonid taaskord ümber ja mind paigutati feederbaysse. Olengi seal alates juuni keskpaigast. Feederbay on territoorium puuvillatehases, mis tegeleb tervete puuvillapallide lahtikiletamise ning lõhustamise-puhastamisega. Minuga koos töötab sellel alal samaaegselt veel kaks inimest ning meie ülesandeks on vahetustega päevas neli tundi laaduriga mooduleid lindile asetada ning ülejäänud kaheksa tundi töötada masinaga, mida nimetatakse spideriks (ing. k. tõlk. ämblikuks).

IMG_0115

Spider lõikab puuvillamooduli kile katki.

IMG_0105

Spiderit opereerimas.

IMG_0029

Ma olen oma ülemusele nii tänulik, et ta mind laadurijuhiks pani. Inimesena, kes isegi pelgab lihtsat autosõitu ja laseb igal võimalikul juhul kaaslase juhtima, oli minu jaoks eneseületus õppida opereerima niivõrd võimsat masinat. Teen asja, mida arvasin, et ma mitte kunagi ei suudaks.

Mairo käekäik on olnud siin tehases oluliselt stabiilsem. Kui välja arvata paar nädalat feederbays, on ta põhiliselt pidanud tegema algusest peale sama tööd, mis eelmisel aastal Moree puuvillatehases ehk sõitma hiigelsuure masinaga, mida nimetatakse moonbuggyks ja mis veab puuvillamooduleid laadimisaladelt õigetele väljadele ja ridadesse. 

IMG_8670

Mairo masin – moonbuggy.

IMG_0156

Meil läheb hästi. 2018 ei kujune päris selliseks nagu aasta alguses kirja pandud postituses (loe lähemalt siit: “Eesmärgid 2018. aastaks“), kuid sellest ei ole midagi halba. Ideaalis tahtsime teha palju tööd ja koguda raha, ning me olemegi kõik need kaheksa kuud sihipäraselt selles suunas liikunud. Töötame Rivcotti tehases kuni augusti lõpuni ning naaseme koju septembri alguses. 6. septembri õhtul maandub meie lennuk armsas Eestis.

IMG_8709

– Kaisa
Kui soovid lugeda ülevaadet Rivcotti (ja Auscotti, Olami ning Namoi) töötingimustest ning teada saada, mis on igas tehases töötamise eelised ja puudused, siis vajuta siia ->
Auscott, Namoi, Olam või Rivcott?

One thought on “Preili Kaisa ‘Kriimsilma’ sada ametit puuvillatehases

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s