Kuidas üksluiset tööd tehes ellu jääda?

Usun, et väga paljud Austraalia farmides ja tehastes töötavad noored nõustuvad väitega, et üks suurimaid siinseid väljakutseid on olnud enda motiveerimine ja häälestamine pikaks ning ühekülgseks tööperioodiks. Kuidas üle elada need kuud, kui pead iga päev, 12-tundi päevas tegema täpselt sama, igavat ja üksluiset tööd?

See mure ei ole ka mulle ja Mairole võõras. Kuidas monotoonset tööd tehes motivatsiooni üleval hoida ja vastu pidada? Annan Teile järgnevalt mõned nipid, mis on mind aidanud ja ehk on abiks Teilegi.

IMG_7991

Meloni- ja arbuusihooaeg (veebruar 2018).

 

  1. Mõtle välja oma “miks?”

Mis hoiab Sind praegusel tööpositsioonil? Mõtle välja, miks Sa teed seda mida Sa teed. Kirjutasin ka ühe oma Instgrami pildi all, et olen tavaliselt tööpäeva lõpuks pealaest jalatallani metsikult tolmune ja porine ning jõuan pärast tööd kodus vaid söömisele ja magamaminekule mõelda. Ning et kuigi teen tööd, kus ma ennast pikaajalist ette ei kujutaks ning mis on lihtne ega nõua erilist ajukasutust, siis aitab see töö mind iga päev mu unistuste täitumisele lähemale, pakkudes rahaliselt suuremat vabadust.

Vahepeal tuleb elus teha asju, mis Sulle niiväga ei meeldi, mis on rasked ja nõuavad eneseületust. Aga vahepeal tuleb see kõik alla neelata ning vastu pidada.

Kui silme ees on kindel eesmärk ja see aitab Sind selle täitumisele lähemale. Pea kõigega on elus nii, mis iganes Su unistus oleks – tahad peenemat pihta, tuleb vahel maiustustele ja krõpsudele ei öelda; soovid suuremaid lihaseid, tuleb regulaarselt treenida; tahad palju reisida, tuleb algkapitali teenimiseks tööd teha.

Ehk siis – kui Su praegune tööpositsioon aitab laias laastus ja suures plaanis kaasa Sinu pikaajaliste eesmärkide täitumisele, siis tuleb need takistused ületada, mõnda aega igavuse või väsimusega võidelda, et saada seda, kuhu Sa jõuda soovid.

IMG_4077

Viljahooaeg (november 2016).

“Pea kõigega on elus nii, mis iganes Su unistus oleks – tahad peenemat pihta, tuleb vahel maiustustele ja krõpsudele ei öelda; soovid suuremaid lihaseid, tuleb regulaarselt treenida; tahad palju reisida, tuleb algkapitali teenimiseks tööd teha.”

2. “If You can’t change it, change the way you think about it.” (“Kui Sa ei saa seda muuta, siis muuda oma suhtumist”).

See on tsitaat, mis jäi mulle juba aastaid tagasi kõrvu ja millel olen siin elades palju mõelnud. Kui sul ei ole valikut ja pead tegema asju, mis sulle nii palju ei meeldi, siis püüa muuta oma suhtumist ning leida antud tegevuses positiivseid jooni. Keskendu meeldivale. Kui vaja, kleebi kasvõi oma kodu seintele positiivsed aformatsioonid, mis oleksid julgustavad ja motiveerivad ning mis tuletaks Sulle igal hommikul ja õhtul meelde Sinu peamist eesmärki.

Igal tööpositsioonil on oma positiivsed hüved – palk, töökaaslased ning isiklik areng (näiteks edendad vastupidavust). Ma olen püüdnud viimased paar nädalat teadlikult muuta oma suhtumist ning mõelda:

  • mulle meeldib mu töö;
  • töökaaslased on toredad ja nendega on vahva koos aega veeta;
  • mul on harukordne võimalus teenida võrratult hästi;
  • ma teen arvatavasti veel vaid viimased kuu aega oma elust seda tööd.

Pikas eluplaanis on kolm kuud kuni pool aastat Su elust tühine periood. Tagasi vaadates saad olla uhke, et elasid selle üle.

IMG_0230

Puuvillahooaeg (august 2018).

“Keskendu meeldivale. Kui vaja, kleebi kasvõi oma kodu seintele positiivsed aformatsioonid, mis oleksid julgustavad ja motiveerivad ning mis tuletaks Sulle igal hommikul ja õhtul meelde Sinu peamist eesmärki.”

3. Leia viise, kuidas oma tööl olemist meeldivamaks muuta.

Kui teed korduvate liigutustega füüsilist tööd ning Sul oleks võimalik ja ülemused lubavad – siis lae oma telefoni alla lahedaid podcaste. Mina kasutan äppe nimedega Podbean ja Podcasts. Leiad neist raadiosaateid absoluutselt igal võimalikul teemal – kindlasti midagi ka Sinu maitsele. Just tänu podcastide kuulamisele olen mina saanud juurde nii palju ideid ja selgust, mida ma tulevikus teha tahan.

Teiseks variandiks on audioraamatud, Elisa Raamatu äpp pakub raamatuid isegi eesti keeles. Või kuula just inglisekeelseid raamatuid (näiteks rakendusest Audible) ja arenda oma keeleoskust. Variante oma ajukasutuse ergutamiseks on mitmeid.

Ma olen taaskord Rivcottile ülimalt tänulik, sest siin ei ole ülemused telefonide kasutamise suhtes niivõrd ranged. Kui see Sinu töö tegemist ei takista ja kõik on kenasti tehtud/turvaline, siis on meie praegusel tööl lubatud vabadel hetkedel telefoni kasutamine ning töö ajal klappidest muusika/saadete kuulamine.

Ma võin öelda, et osati just tänu sellele ma elangi need neli kuud puuvillatehases üle – kui teed päevad läbi monotoonset tööd, siis on äärmiselt motiveeriv ja värskendav vähemalt oma peas tunda, et ma kuskile arenen. Mina isiklikult kuulan tubli paar tundi päevast erinevaid fitnessi, tervisliku toitumise ja turunduse teemalisi podcaste ja ma nii-nii naudin seda. Päevad mööduvad kibekiirelt ja võluväel. 

IMG_5010

Veinihooaeg (märts 2017).

“Just tänu podcastide kuulamisele ma elangi need neli kuud puuvillatehases üle – kui teed päevad läbi monotoonset tööd, siis on äärmiselt motiveeriv ja värskendav vähemalt oma peas tunda, et ma kuskile arenen.”

4. Muuda oma tööväline aeg lõõgastavaks.

Puhka piisavalt ning mõtle välja tööväliseid plaane, mis hoiaksid Sind töö ajal motiveerituna. Uni on oluline, sest väsinuna tundub kõik raskem. Arenda meeldivad töövälised rutiinid (näiteks lemmikteleseriaali/filmide vaatamine, trenni tegemine, jalutamine, mõnus kuum dušš, millegi imemaitsva kokkamine, kallimaga jutustamine, perele/sõpradele helistamine), mis viiks kodus Su mõtted töölt eemale ja millele mõeldes elaksid tööpäevad üle.

Mina isiklikult armastan hommikuti trenni teha ja õhtuti kergeid meelelahutuslikke teleseriaale vaadata. Need tegevused hoiavad mind kaine mõistuse juures ja ka töö ei tundu enam nii raske.

Last but not leastkui Sa tõesti vihkad oma praegust tööd, siis otsi uus lahendus. Maailmast ei ole töökohad otsa saanud. Usu mind, järgmise nurga taga on Sind hulga talutavam töö ootamas. Kes teab – võib-olla hakkab isegi meeldima!?

IMG_0145

Puuvillahooaeg (juuli 2018).

“Ole enda vastu hell. Kiida ja tunnusta ennast iga päev. Sa oled meeletult tubli, et tuled selliste tingimustega toime. Sa saad hakkama, sa pead vastu! Hoian Sulle pöialt!”
– Kaisa

2 thoughts on “Kuidas üksluiset tööd tehes ellu jääda?

  1. Kristiina ütles:

    Just seda oligi mul vaja praegu lugeda. Oleme isegi hetkel sellises olukorras. Aitäh heade mõtete eest. Üleüldse teie blogi on väga hea sisukas ja tõesti inspireeriv. Jätkake samas vaimus 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s